Pieņem biznesa lēmumus inteliģenti!
Lēmumu pieņemšana ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa – gan privātajā dzīvē, gan darbā. To mums nākas darīt itin bieži, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka tas ir viegls process. Un jo īpaši strauji augošā uzņēmumā, kur pieņemtie lēmumi ietekmē gan tālāko biznesa attīstību, gan daudzus iesaistītos cilvēkus.
Lēmumu pieņemšanu var un vajag balstīt uz datiem. Apskatīsim, kādi ir ar to saistītie izaicinājumi.
- Kā iegūt datus lēmumu pieņemšanai?
- Kā datus iegūt savlaicīgi, lai lēmumiem būtu reāla pievienotā vērtība?
- Kā prezentēt datus, lai veicinātu intuitīvu lēmumu pieņemšanu?
- Kā atrast tieši tos datus, kuri sasaucas ar rezultātiem?
- Kā pieņemt pareizo lēmumu jau ar pirmo reizi?
Biznesa inteliģences risinājums sniedz ieskatu gan uzņēmuma vēsturiskajās, gan pašreizējās darbībās, sniedzot iespēju pieņemt pārdomātus un jēgpilnus lēmumus.
Iegūsti lēmumu pieņemšanai vajadzīgos datus. Grāmatvedības dati parasti ir viegli pieejami, taču tie attiecas tikai uz vēsturiskajiem rezultātiem, nevis pašreizējo uzņēmuma veiktspēju. Savukārt ERP lietojumprogrammas (uzņēmuma resursu pārvaldības sistēmas) neatbalsta elastīgu datu formatēšanu vai šo datu integrēšanu ārējās datu bāzēs. Kā tad rīkoties, ja kvalitatīvam lēmumu pieņemšanas procesam dati ir nepieciešami jo ātrāk, jo labāk?
Uzņēmumi parasti vāc datus katrā darbības procesa solī, turklāt vairumam ierīču mūsdienās ir kāda “gudrā” funkcija. Reālais izaicinājums ir no šīm sistēmām iegūt datus tā, lai netiktu apdraudēta drošība un ierīces veiktspēja. Lai sekmīgi un efektīvi savāktu datus biznesa informācijas sistēmām, nepieciešama veiksmīga sadarbība starp vairākiem partneriem.
Vienkāršu atskaišu izveidei pietiek vien ar Power BI risinājumu, taču vairāku datu bāzu integrācijai un datu ievades procedūrām nepieciešams ieviest Azure Synapse datu noliktavu.
Datus lēmumu pieņemšanai iegūsti savlaicīgi un operatīvi. Ir dažādas pieejas, kā novērtēt uzņēmuma darbību – vai tās būtu finanšu atskaites vai kāda cita veida pārskati. Kāpēc tad būtu nepieciešams biznesa inteliģences risinājums? Tas nodrošina elastīgu un efektīvu datu ievadi, ko turklāt var automatizēt, lai jebkurā brīdī būtu pieejams reāllaika situācijas novērtējums. Lai kvalitatīvi veiktu datu importēšanu un to sagatavošanu atskaišu izveidei, Primend datu inženieri automatizēs gan Power BI, gan Azure Synapse datu noliktavas procedūras.
Atlasi tikai atskaitēm nepieciešamos datus. Katra datubāze uzglabā datus atšķirīgā formātā, pamatojoties uz tās dizaina vadlīnijām un darbības nolūkiem. Operatīvās datu bāzes ir lietotņu datu bāzes, kuras izmanto datu ievadei. Atskaišu datu bāzes ir paredzētas ziņojumu izveidei. Atskaišu datu bāzēm ir jābūt tādai optimizācijai un struktūrai, kas ļauj ļoti vienkārši un ātri piemērot dažādus filtrus pat pie milzīga apjoma datu ievades lauku. Tāpēc datus nepieciešams strukturizēt tik mazās tabulās, cik vien praktiski iespējams, tādējādi rodot iespēju uzlabot filtrēšanas ātrumu. Nereti tiek veikts arī papildus lauku aprēķins, kas operatīvajā datu bāzē notiek lietotnes ietvaros. Savukārt, ja tas tiek veikts platformā Power BI, vienlaicīgi vēl lietojot filtrus vai prezentējot datus, tad atskaites izveides ātrums būtiski sarūk.
Prezentē datus, veicinot intuitīvu lēmumu pieņemšanu. Atskaišu programmatūra allaž ir bijis tirdzniecības rīks, kura priekšrocības izmanto augstākā līmeņa vadītāji. Atskaites dod iespēju sasaistīt darbinieku sniegumu ar uzņēmuma rezultātiem, kas savukārt tālāk ļauj saskatīt un prezentēt esošās tendences un skaidrāk nokomunicēt biznesa stratēģiju.
Modernā paraugprakse paredz uzņēmuma darbības rezultātus skaidri un precīzi izziņot arī tiem darbiniekiem, kuri ikdienā strādā ar klientiem. Tas ļauj viņiem pašiem operatīvi novērtēt savu sniegumu. Un ja šādu ziņojumu izveide ir manuāla procedūra, pastāv ļoti liela iespējamība, ka informācija nebūs pilnībā aktuāla.
Power BI pakalpojums nodrošina iespēju automātiski atjaunot pārskatus, kas ir atbilstoši reālajai tā brīža situācijai. Turklāt, tas ļauj nolasīt datus pa tiešo no operatīvajām datu bāzēm. Tādā veidā rezultātu paziņošana uzņēmuma darbiniekiem vienmēr ir konsekventa un aktuāla.
Darbinieku rezultātu monitorings
Zināmu iemeslu dēļ manuāla datu ievade un pārbaude ir ārkārtīgi lēns process, turklāt rada gana lielu risku šajā procesā pieļaut kļūdas.
Integrējot Power BI ar citiem Power Platform rīkiem, piemēram, Power Automate un Power Apps, atskaišu izveidei tiek nodrošinātas automatizētas procedūras. Varam pat spert vēl vienu soli tālāk un izstrādāt automatizētus, uz atskaišu rezultātiem balstītus trigerus jeb brīdinājumus, kas uzreiz ziņo, ja uzņēmuma rezultāti ir bīstami zemi, vai arī tieši otrādi – ja tie tiek ievērojami pārsniegti.
Galvenie darbības rādītāji (KPI)
Uzņēmumi, kas uzņēmējdarbības attīstības novērtēšanā iesaista darbiniekus, lielākoties sasniedz labākus rezultātus. Tieši šis ir tas iemesls, kāpēc vadītāji bieži vēlas nodrošināt pastāvīgu piekļuvi jaunākajiem darbības datiem un rādītājiem. Power BI atskaites nodrošina piekļuvi mērījumiem un rādītājiem tā, lai darbinieku snieguma atspoguļojums ļautu operatīvi pieņemt lēmumus un attiecīgi uzreiz rīkoties, lai uzlabotu sniegumu un rezultātus.
Mērķu izvirzīšanas un sasniegšanas modelis (OKR)
Vadītājiem ir iespēja Power BI risinājumā uzstādīt OKR (Objectives and key results) mērķus un tālāk savienot attiecīgos rādītājus ar Power BI atskaitēm. Tas ir lielisks rīks, kā jebkurā brīdī iegūt aktuālo pārskatu par to, cik tāls ceļš uzņēmumam vēl mērojams līdz izcilajiem rezultātiem.
ABC klasifikācijas metode
Vai Tu vēlētos uzzināt, kuri produkti un pakalpojumi Tavam uzņēmumam ienes vislielāko peļņu un uz kuriem nauda tiek zaudēta? ABC klasifikācijas metode ļauj noteikt visbūtiskāko parametru, kas atspoguļo vērtību, attiecīgi visus produktus un pakalpojumus secīgi sarindojot pēc to pievienotās vērtības. A kategorijas produkti ir visvērtīgākie, kamēr C ir tie, kuri visticamāk būtu jāizslēdz no sortimenta. ABC klasifikācija ir ļoti līdzīga “80/20” principam jeb Pareto principam, kas šajā gadījumā paredz, ka 20% Tava uzņēmuma klientu vai produktu pelna uzņēmumam naudu, bet pārējie (80%), iespējams, to zaudē.